• Aktuality

     • Aj v školskej jedálni sa môžete cítiť ako v reštaurácii
      • Aj v školskej jedálni sa môžete cítiť ako v reštaurácii

      • Š Jana Amosa Komenského je známa tým, že výrazne podporuje kontinuálne vzdelávanie svojich zamestnancov. Tentokrát  absolvovali  školenie kuchárky zo školskej jedálne.  

       Praktický kurz s názvom  Aj v školskej jedálni sa dá variť ako v Michelinskej reštaurácii pod vedením skúsených šéfkuchárov a lektorov z gastro  oblasti bol zameraný na prípravu zeleninových jedál, zeleninových príloh a rýb. Vyskúšali si, ako vďaka vareniu v konvektomate ušetriť maximum energie. Napriek úspore času pri varení jedlo nestráca svoju gramáž ani kvalitu. Naše pani kuchárky získali nové inšpirácie a naši stravníci sa môžu už teraz tešiť na nové jedlá zo zeleniny ako aj hlavné jedlá z rýb. Prvou novinkou, ktorú si môžete vychutnať bude cuketa a šampiňóny  na paradajkách s tarhoňou. Novinky z rybacieho mäsa  ešte nebudeme prezrádzať. Nechajte sa prekvapiť . Jedlá, ktoré servírovali šéfkuchári nie len výborne chutili, ale aj vyzerali. Pani kuchárky  odpozorovali inšpirácie servírovania hotových jedál. Samozrejme, pri počte 700 stravníkov nie je možné všetky poznatky implementovať do praxe, no pri maximálnej snahe aspoň niečo  vyskúšajú  aplikovať.

       Okrem jedálneho lístka, na ktorom neustále pracujeme, výber z dvoch jedál či šalátové pulty odlišujú našu jedáleň od tradičných školských jedální. Počas jarných prázdnin prešla rekonštrukciou časť starých parapetov. „Barové pulty“ pod oknami si obľúbili  malí i veľkí stravníci. Dúfame, že postupne sa naša jedáleň aspoň čiastočne priblíži Michelinskej reštaurácii.

       A.Miková, Mgr.L.Vargová Droppová

     • Čaro slova
      • Čaro slova

      •  

       Šikovní recitátori z našej školy obľubujú súťaž Čaro slova. Dňa 28.2.2023 si zasúťažili v školskom kole v prednese umeleckého textu žiaci 5. – 9. ročníka.  Poézia i próza znela veľmi pekne. Umiestnenie súťažiacich bolo nasledovné:

       II. kategória

       POÉZIA:

       1. miesto: Natalie Krchová (5.B)
       2. miesto: Melánia Sásiková (5.B)

       PRÓZA:

       1. miesto: Sofia Tomčányiová (5.B)
       2. miesto: Natália Široká (5.A)

       III. kategória

       POÉZIA:

       1. miesto: Lenka Vargová (8.C)

       PRÓZA:

       1. miesto: Sofia Sedláková (8.A)
       2. Natália Birešová (8.A) a Roman Harakaľ  (7.A)

        

       Všetkým ďakujeme a víťazom umiestneným na prvom mieste budeme držať palce v okresnom kole!

        

       Mgr. L. Budinská

     • Výlet na Rozhľadňu na americkej lúke
      • Výlet na Rozhľadňu na americkej lúke

      • V sobotu pred jarnými prázdninami sme stihli absolvovať turistický výlet na Rozhladňu na americkej lúke. Turistiku určite zvládne každý a nemusíte si kupovať letenky. Prístup k nej je celkom jednoduchý po lesnom chodníku od vysielača Kamzík v Bratislave. Slniečko nám síce nepražilo, ale v ovzduší bolo príjemných 13 stupňov, okolo nás spievali vtáčiky a ožívala príroda.                                                                                      D.Belianska

      • Jarné prázdniny

      • Dnes bol posledný vyučovací deň pred jarnými prázdninami. Prajeme vám, aby ste sa počas prázdnin poriadne zabavili, oddýchli si a načerpali nové sily do ďalších dní. Do lavíc zasadneme opäť 27.2.2023 (pondelok). Počas jarných prázdnin nebude v prevádzke školská jedáleň ani školský klub detí.

     • Účesy, účesy, ach tie účesy
      • Účesy, účesy, ach tie účesy

      •  

       Dnes mal na našej škole premiéru „Deň šialených účesov“. Na chodbách sme stretávali naozaj originálne vlasové kreácie. Pozornosť pútali drdoly doplnené písacími potrebami, ale objavili sa aj elegantné výtvory dozdobené kvetmi a doplnkami z papiera.  Však presvedčte sa sami...

        

       Školský parlament

     • Valentín u nás v škole
      • Valentín u nás v škole

      •  

       14. február sa u nás niesol v duchu Valentínskej pošty, ktorú zobral do rúk školský parlament. Žiaci si mohli navzájom prejaviť priazeň, či náklonnosť poslaním valentínskych odkazov. A tohtoročný Valentín bol naozaj štedrý, pretože „Valentínok“ bolo neúrekom. Písalo sa kamarátom/kamarátkam, priateľom, súrodencov, či iným rodinným príslušníkom v škole. Sem tam si niektorí vyznali aj lásku, ale kto by nie. Veľa valentínskych prianí s poďakovaním bolo adresovaných aj p. učiteľkám/učiteľom, či p. vychovávateľkám. Valentínske krabice praskali vo švíkoch a žiaci študentského parlamentu mali čo robiť, kým odkazy roztriedili a odovzdali ich im adresátom.

       Sme radi, že nad naše očakávania sa zapojilo naozaj veľa žiakov. Ďakujeme všetkým, ktorí ste prispeli svojím odkazom do Valentínskej pošty a potešili tých, ktorí sú vám blízki.

        

       Lili Nagyová 5.A

       Mgr. Jana Fogelová, školský parlament

     • BIO olympiáda kategória C
      • BIO olympiáda kategória C

      •  

       Dňa 14.02. 2023 sa v Galante konalo okresné kolo biologickej olympiády kat. C – teoreticko-praktická časť.

                 V kategórii C súťažilo 15 žiakov, z toho naša Miriam Pilátová z 9.A získala krásne 7. miesto a stala sa úspešnou riešiteľkou aj napriek tomu, že rozsah vedomostí potrebných na riešenie úloh v tejto kategórii je výrazne za hranicami osnov základnej školy.

       Mgr. S. Nagyová

        

     • Karneval
      • Karneval

      • Tak dlho očakávaný. Zdal sa byť v nedohľadne a zrazu, deň po Valentínovi, bol tu. Náš karneval Horúčkovité prípravy, úpravy masiek, očká žiarili vzrušením a nadšením. Poobede to celé vypuklo. Zábava, hudba, tanec, čas s kamarátmi strávený vo výnimočnej oslavnej atmosfére. Naši žiaci boli úžasní, každá jedna maska krásna a výnimočná rovnako ako jej nositeľ. Túto chvíľu nám spestrila aj Minnie Mouse, maskot, ktorý sa s deťmi zabavil aj vyfotil. Ďalšie nezabudnuteľné zábery vznikli v našom fotokútiku. Najkrajšia maska (Anabellka Mária Vrablecová v kostýme pirátky) a najoriginálnejšia maska (Janko Majerník prezlečený za popcorn) boli odmenené pohárom a zaujímavými cenami. Snáď sa položili aj základy novej milej tradície putovného pohára a veľkej ceny za najkrajšiu mega škrabošku vytvorenú deťmi v jednotlivých oddeleniach. S presvedčivým náskokom ju vyhrali deti z IX.oddelenia. Popri radosti z dnešnej zábavy však nezabúdame na naše pani kuchárky, ktoré nám s láskou pripravili dobroty na občerstvenie a pani upratovačky, ktorým sme pridali nemálo práce. Týmto im patrí jedno veľké ďakujem, rovnako ako všetkým ostatným zúčastneným.

       vych. P. Komadová

      • Deň šialených účesov

      • V piatok 17.2. nás čaká ďalší zaujímavý a tak trochu bláznivý deň s názvom " Deň šialených účesov". Neváhaj, buď kreatívny a vyčaruj sebe, alebo svojim kamarátom účes, ktorý "ohúri". 🙂

       Študentský parlament

     • Učenie v maskách
      • Učenie v maskách

      • Dnes si žiaci na prvom stupni pripomenuli Fašiangy - čas karnevalov, zábavy, veselosti a radosti. Vyučovanie prebiehalo zábavnou formou v karnevalových maskách. Telíčka si rozcvičili tančekmi cez veľkú prestávku a pokračovať budú karnevalom v ŠKD.

       Mgr. I. Urbanová

     • Preventívny program Kamaráti Jabĺčka
      • Preventívny program Kamaráti Jabĺčka

      •  

       je  voľným pokračovaním programu Zippyho kamaráti. Pani Mgr. K. Kapustová PhD. preventistka z mestskej polície, cez príbehy zoznamuje našich druhákom, s Jabĺčkom a jeho dobrodružstvami. Jabĺčko je škrečok, ktorého dostane ako domáce zvieratko jeden z hlavných hrdinov Tig, ktorý má sestru- dvojičku Leelu. Okrem nich v príbehu vystupujú ďalšie postavy. Ich kamarátka Sandy, Jill a mnohí ďalší.

       Deti riešia problémy, ktoré sa dejú aj v naozajstnom svete, učia sa na základe svojich skúseností, ktoré si medzi sebou zdieľajú. Hľadajú riešenia z problémov so zreteľom na pravidlá: 1. Pomôže mi to cítiť sa lepšie.

                        2. Nesmie to ublížiť mne, ani ostatným. 

       Hrajú krátke scénky na niektoré témy, to v nich podporuje tvorivosť a kreativitu. 

       Pondelková hodina sa začala otázkou: Prečo som dobrý kamarát/ kamarátka? Na fotkách je vidieť, že napísať odpoveď nerobilo nikomu problém.

                                                                                                         Mgr. Ľ. Holičková

     • Náš Valentín v ŠKD
      • Náš Valentín v ŠKD

      • Dnes sme si s deťmi pripomenuli sviatok Valentín. Porozprávali sme si o láske ktorú si prejavuje me nielen v tento deň. Deti s nadšením vyrábali malé darčeky a ešte s väčšou radosťou ich odovzdali svojim kamarátom či rodine.

       vych. E Lukáčiková

     • Naša škola v programe FinQ
      • Naša škola v programe FinQ

      •  

       Naša škola ZŠ Jana Amosa Komenského sa zapojila do nového programu s názvom FinQ. Pred samotným spustením programu pani riaditeľka a učitelia absolvovali dištančné aj prezenčné vzdelávanie v Piešťanoch.

       Jedinečnosť programu FinQ je založená na metodológii, ktorá umožní rozvoj finančnej kultúry v už existujúcich predmetoch. Deti tak sa naučia finančnú gramotnosť bez toho, aby si uvedomovali, že sa ju vôbec učia.

       Program  FinQ preto nie je nič pre bifľošov. Jeho zmyslom je, aby sa žiaci naučili čítať s porozumením, kriticky myslieť a aby boli finančne zdatní. Ľahšie tak prevezmú zodpovednosť za svoje rozhodnutia v budúcnosti.

       Program FinQ je v praxi včlenený priamo do už existujúcich vyučovacích predmetov. Hoci žiaci na hodine prechádzajú štandardnú tému, vďaka unikátnej metodológii FinQ, budú rozvíjať ich finančnú kultúru napríklad aj na hodine dejepisu, či matematiky.

       Experti pripravili pre školy stovky vzdelávacích materiálov, tzv. metodických listov a učebných úloh, ktoré učitelia včlenia priamo do výučby vo svojich predmetoch. Na hodinách tak vytvoria priestor pre kritické a systémové myslenie žiakov a rozvoj finančnej kultúry v kontexte už existujúceho vzdelávania.

       Mgr. Miroslava Klembarová

     • Prípravy na karneval
      • Prípravy na karneval

      •  Deti z ŠKD sa už nevedia dočkať karnevalu, ktorý sa bude konať už túto stredu.Vo svojich oddeleniach s pani vychovávateľkami už niekoľko dní pripravujú pestrofarebné škrabošky a veselú výzdobu. A veru, je sa na čo tešiť.

     • Dáv;D Králik – prváci a tretiaci
      • Dáv;D Králik – prváci a tretiaci

      •  

       Dňa 9.2.2023 nás navštívil spisovateľ, učiteľ, mentor, kouč, lektor, spoluzakladateľ školy Felix, bývalý reprezentant, medzinárodný rozhodca a tréner v šerme Dávid Králik. Pre deti prvého ročníka mal pripravenú knižku s názvom šibalstvá králička Dávida. Táto kniha obsahuje 12 rozprávok na dobré ráno a 12 rozprávok na dobrú noc. Každá rozprávka na dobrú noc končí upokojujúcimi formulkami, aby sa dieťaťu príjemne zaspávalo. V prílohách tejto knižky môžeme nájsť rôzne logopedické cvičenia a tiež cviky na jógu. Cieľom bolo, aby každý prváčik, ktorí odchádzal z tejto hodiny vedel, čo všetko sa musí stať, aby vznikla kniha a aby každý vedel nakresliť králička. Deti odchádzali z týchto hodín spokojné a šťastné pretože nie len že sa dozvedeli o procese výrobe knižky ale aj si zatancovali, zaspievali, rozcvičili svoje jazýčky a svojho králička si aj nakreslili.

       Jedného dňa prišla na svet pohotová Myš a vynaliezavá Lienka – čo takto napísať knižku, kde sa čitateľ i spisovateľ dozvedia, ako by to dopadlo, keby mali všetci na výber. Spojili sa a vytvorili myšlienku... Takto začal hodiny pre tretiakov Dávid. Kniha v jablku má 350 strán a je určená pre deti od 9 rokov. Zvláštnosťou tejto knihy je možnosť voľby na konci každej kapitoly. Čitateľ vždy dostane na výber, aby sa sám rozhodol, kadiaľ chce pokračovať v príbehu ďalej. Dieťa môže knižku čítať 33 krát a na 350 stranách môže zakaždým prežiť celkom iný príbeh. Súčasťou knižky je aj mapa, kde si dieťa môže značiť svoje predošlé rozhodnutia, aby vedelo, kadiaľ išlo pri predchádzajúcom čítaní. Cieľom pre trošku starších žiakov bolo, aby každý na konci vedeli povedať v čom je kniha „v jablku“ iná, v čom sa odlišuje od všetkých ostatný kníh. Tretiakom sa taktiež veľmi páčilo a tiež si aj zaspievali, mali možnosť sa v príbehu rozhodnúť kadiaľ chcú pokračovať sami ale aj v skupinkách.

       K. Henčeková

     • Vesmír očami našich detí
      • Vesmír očami našich detí

      •  Zaujímalo vás niekedy, aké skupenstvo má palivo v kozmickej lodi? Alebo akú farbu mal skafander prvého ruského kozmonauta Jurija Gagarina? Zatúžili ste niekedy vidieť kúsok vesmíru? Ak ste fanúšikmi vesmírneho cestovania, môžete nám závidieť... My, piataci a štvrtáci, sme v Bratislave ako doma! Tentokrát nás privítali priestory Incheba Expo, kam sme sa 9.2.2023 spoločne vypravili za poznávaním vesmíru na výstavu Cosmos Discovery. Výstava nás previedla históriou pilotovaných vesmírnych letov od ich počiatkov až po súčasné plánované misie. Veľkolepá expozícia vznikla v spolupráci s americkou NASA, múzeom a vzdelávacím centrom Cosmosphere a odborníkmi zo Slovenska a Českej republiky. Výstava obsahuje stovky originálnych exponátov z USA aj Ruska, ktoré boli vo vesmíre, unikátnu zbierku skafandrov a reálne modely vesmírnych lodí, raketoplánov a rakiet. V interaktívnom Cosmoscampe si mnohí z nás vyskúšali simulovaný výcvik kozmonautov a najmodernejšie 3D technológie. Pre potešenie oka prikladáme aj niekoľko našich fotografií. Táto exkurzia sa nám veľmi páčila. Výstava v Bratislave potrvá až do 31. marca 2023.

     • Futbalový deň v ŠKD
      • Futbalový deň v ŠKD

      • Piataci sa dnes tešili do ŠKD viac ako inokedy, lebo ich čakal športový deň, ktorý sa niesol v duchu futbalu. Počasie nám prialo a slniečko príjemne hrialo. Súťažili a bojovali medzi sebou ktorý tím vyhrá a kto z nich je ten najlepší futbalista. Do poslednej chvíle to bolo napínavé ale nakoniec je víťaz len jeden a tým sa stal Matúš Kubíček z 5.B. triedy. Gratulujeme mu a tešíme sa na ďalší turnaj, v ktorom si naši žiaci porovnajú sily a zdatnosti.                                                                                                                                                              Vych. Martina Bábyová

     • Kamaráti
      • Kamaráti

      • Čas strávený v škole to nie je len učenie. Mnohokrát tu získame kamarátov na celý život. Takto to vyzerá u nás v ŠKD.

       vych. P. Komadová

     • Trieda, v ktorej sa mi najlepšie učí.
      • Trieda, v ktorej sa mi najlepšie učí.

      •  

       Začiatok tohto mesiaca sa nám podarilo odštartovať parlamenťáckou akciou pod názvom „Trieda, v ktorej sa mi najlepšie učí“. Učitelia boli požiadaní, aby uviedli triedu, v ktorej sa im najlepšie pracuje a cítia sa tam dobre. Názory na vyučovanie v triedach boli rôzne, vyučujúci ocenili disciplinovanosť žiakov na hodinách, ako aj ich kreativitu, snaživosť, priateľský prístup k spolužiakom či dobrú pracovnú atmosféru. Samostatne sme vyhodnocovali triedy na 1. a 2. stupni.  Na 1. stupni sa vyučujúcim najlepšie  učí v 2.A triede, na 2.stupni najviac hlasov získala trieda 5.A.

       Gratulujeme výhercom, ktorých čaká odmena a prajeme všetkým našim študentov aj učiteľom, aby sa im v 2. polroku darilo.

        

       Liliana Nagyová, 5.A

       Mgr. Jana Fogelová

  • Kontakty

   • Základná škola Jana Amosa Komenského v Seredi
   • 031 6270151 alebo 031 6270140
   • Komenského 1227/8, 926 01 Sereď 926 01 Sereď Slovakia
   • IČO: 37836706
   • DIČ: 2021618654
   • Dohľad nad ochranou osobných údajov ( v zmysle § 44 zákona č. 18/2018 Z.z a NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679 )vykonáva v našej spoločnosti ZODPOVEDNÁ OSOBA : p. Bc. Katarína PAVLOVÁ (zo@eurotrading.sk), na ktorú sa môže obrátiť každá dotknutá osoba, ktorej osobné údaje sú spracúvané v našej spoločnosti.
   • PaedDr. Paulína Krivosudská, riaditeľka školy +421 911 332 178, riaditelka@zskomsered.sk
   • Mgr. Karin Ščasná, zástupkyňa pre 1.stupeň +421 904 965 846 zastupkyna1.st@zskomsered.sk
   • Mgr. Michaela Takáčová, zástupkyňa pre 2.stupeň + 911 332 191 zastupkyna2.st@zskomsered.sk
   • Antónia Míková, vedúca školskej jedálne +421 910 332 191 veduca.kuchyne@zskomsered.sk
   • Brigita Halasi, vedúca prevádzkového úseku referentka@zskomsered.sk
   • Ing. Nóra Mihinová, vedúca ekonomického úseku ekonomka@zskomsered.sk, Mgr. Andrea Zemková, mzdová účtovníčka pam@zskomsered.sk
   • webmaster: veronika.kosova@zskomsered.sk
  • Prihlásenie